Ostatnie dni dostarczyły nam fascynującego materiału, pokazującego jak rozrasta się siatka znaczeń wokół niektórych konstrukcji memicznych. Prezentowany komiks jest po prostu świetny, a jego ideę najlepiej obrazuje powyższy przykład z Jarosławem Kaczyńskim w roli głównej.
Sytuacja jest oczywiście zupełnie hipotetyczna, nikt nie stawia zdjęcia Wałęsy obok konstytucji, ale spróbujmy szybko rozwiązać rebus:
{Jarosław Kaczyński poznaje kobietę;
udają się do jej domu celem współżycia;
Jarosław dostrzega zdjęcie znienawidzonego Wałęsy i jakiejś czerwonej książeczki, którą kiedyś rozdawali w sejmie;
odchodzi urażony, brak współżycia;}
Schemat jest więc dość prosty: przeszkodą konsumpcji (przypadkowej) znajomości są zdjęcia i prezentowane na nich rzeczy, poglądy, przekonania. Powstała cała seria naprawdę zabawnych komiksów realizujących schemat, ale my przyjrzymy się tym, w których pojawiają się odniesienia do innych memów.
Klasyczna sytuacja z pajonkiem – widzisz koleżkę, palisz cały dom. Nie negocjujesz, nie próbujesz łapać, po prostu palisz wszystko, żeby mieć 100% pewności (just nope):
Multikombo z komiksem z radą nadzorczą, nice:
Komiks, który nawiązuje do samego siebie, supernice:
No i przechodzimy do klasyki. Schemat przełamany… Dragon Ballem! Kamehameha!!!
Przenosimy się w kosmos i dokładamy „Obcego”:
Kino wojenne i końcowa scena, gdzie randomowy ziom umiera za ojczyznę, proszę bardzo:
A na deser – postmemizm, czyli jak jest naprawdę:
Ja się wzruszyłem. Dobranoc.
P.S. Admin kazał wyjaśnić crossmemizm i intertekstualność, bo gimbaza może pomyśleć, że ich obrażamy. Intertekstualność to, najogólniej mówiąc, różnego rodzaju nawiązania i relacje między tekstami (kultury). Crossmemizm to to samo, tylko nazwane crossmemizmem, bo gimbaza nie wie, że jest taki termin jak intertekstualność.
_