Czy memy z Dudą to osobny typ memów?

Z takim podchwytliwym pytaniem zwróciła się do nas jedna z Czytelniczek. Odpowiedź, choć wydaje się oczywista, wcale taka nie jest…


Szanowni Państwo,
piszę pracę zaliczeniową na temat relacji tekstu z obrazem na przykładzie memów internetowych. Chciałabym pokazać memy z naszymi polskimi politykami, jednak nastąpił pewien problem. Do jakiego typu memów można zaliczyć śmieszne obrazki z Andrzejem Dudą bądź Aleksandrem Kwaśniewskim?
– pisze pani Zuzanna, a my w te migi odpowiadamy:

Szanowna Pani,
przede wszystkim należałoby zacząć od tego, że memy z politykami nie są typem konstrukcyjnym memów według naszego rozumienia, ale tematem memów, motywem przewodnim.

Proszę zauważyć, że memy z Dudą i Kwaśniewskim nie mają ustalonej formy – zmieniają się i zdjęcia polityków, i ich podpisy. Co je łączy, to to, że politykom przypisano pewne cechy, które są tematem memicznych żartów.

I właśnie do tworzeniach tych żartów wykorzystywane są różne typy konstrukcyjne, przeważnie są to memy proste (szablony), komiksy, ale chyba najczęściej skojarzyć można memy z Dudą i Kwaśniewskim z pewną utrwaloną konstrukcją językową (memy proste/ idiom lub idiom z wolną pozycją), np: otworzyć parasol, za każdym jeb*** razem, śmieszki itp.

Niemniej, jak najbardziej może je Pani wykorzystać do opisu relacji obrazu z tekstem, gdyż podpis zawsze (oczywiście w dobrym memie) musi korespondować ze zdjęciem, mimiką, gestami bohatera, bo dopiero wtedy wydobywają się właściwe sensy, zarówno z obrazu, jak i tekstu.
Więcej, odczytanie znaczenia memu uzależnione jest od znalezienia miejsc wspólnych między obrazem i tekstem. Zdjęcie Dudy z tekstem „otwórzcie parasol” będzie neutralne dla osoby postronnej. Dla znających realia internetu będzie to kolejny etap walki ze śmieszkami itp itd.

Jeśli pomogliśmy, to się cieszymy i życzymy 5 🙂 A poniżej kilka przykładów memów z Andrzejem Dudą:

 

_

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.