Idea

Witaj na stronie poświęconej memom, czyli śmiesznym obrazkom z napisami

Znajdziesz tu opis memów, które zazwyczaj kojarzone i zestawiane są z memetyczną koncepcją ewolucji kulturowej Stevena Dawkinsa. Koncepcja ciekawa, ale skutecznie zamgliła istotę tego nowego gatunku wypowiedzi internetowej. Gatunku właśnie, mającego swoje konkretne realizacje, nie zaś tylko abstrakcyjnej idei kopiującej się z umysłu do umysłu. To można powiedzieć o większości faktów językowych, a o memach powiedzieć można znacznie więcej! Wystarczy zmienić perspektywę i spojrzeć na nie z punktu widzenia językoznawstwa, nie memetyki, a wtedy dowiedzieć się można, że…

  • memy w większości zbudowane są w oparciu o schemat konstrukcyjny, który może mieć nieskończenie wiele poziomów (więcej: Definicja memu)
  • internet często nazywany jest czwartym (obok radia, prasy i telewizji) medium – nic bardziej mylnego, jest czymś o wiele potężniejszym! (więcej: Internet)
  • to, co współcześnie nazywamy memami internetowymi to tak naprawdę zlepek wielu tradycji obecnych w internecie od zawsze (więcej: Rozwój komuniacji obrazkowej)

Serdecznie zapraszamy również na BLOG, gdzie będziemy omawiali wszystko, co związane z memami nowymi, starymi, z internetem i prywatnym życiem Jarosława Kaczyńskiego (z nim nie, ale SEO Janusz kazał wstawić, żeby się lepiej strona pozycjonowała)

Zapraszamy również do GALERII KLASYKI. Nie jest to już tylko galeria, ale jeszcze nie leksykon, a już na pewno nie encyklopedia, ale kiedyś, kto wie…
Verba docent, exempla trahunt, czyli znajdziecie tu po prostu zbiór obrazków, które zakwalifikowane zostały do kategorii internetowego humoru obrazkowego, w której pierwsze skrzypce grają oczywiście kompozycje memiczne.

Za pomocą tagów (które odpowiadają kategoriom memów), wyszukać można interesujące was typy memów. Zbiór ciągle jest aktualizowany i mniej więcej w połowie 2036 roku (po Bożym Ciele) planujemy zakończyć tagowanie memów i ogłosić wstępne wyniki badań. STAY TUNED!

Redakcja Memów polskich